ריצה בזמן מחלה

החורף מתקרב לו אט אט ואיתו גם השפעת, הנזלת, החום, השיעול, הצינון וכל שאר המטעמים.
הרבה רצים ורצות שואלים אותי האם לרוץ כשאני חולה? התשובה לכך מורכבת ועל כך אנסה לענות במאמר הבא
מאת שירי בן עמי

 

ישנם המון מצבים של חולי בהם אנו מתלבטים האם לצאת לריצה או להישאר במיטה עם כוס התה.
במהלך החורף מערכת החיסון שלנו נחשפת לחיידקים ותחלואות למיניהם, בד"כ בתקופה זו אנו מתאמנים לקראת מרתוני האביב ומערכת החיסון שלנו יותר חשופה לתחלואות אלו משום שהאימונים הארוכים מחלישים את עמידותה ואנו חשופים יותר.
לפני שאפרט מתי אפשר להמשיך באימונים ומתי כדאי להישאר בבית, חשוב לי לציין שהפסד של יחידת אימון אחת בת שבוע-שבועיים, לא תשפיע על המוכנות שלנו לקראת התחרות ולעתים כדאי לא לקחת את הסיכון בהסתבכות המחלה ולהישאר במיטה החמה.

 
הצטננות:
אם אתם מצוננים כלומר, יש לכם נזלת, עיניים דומעות וגודש ואין לכם חום או כאבי שרירים ריצה קלילה ולא ארוכה דווקא יכולה לעזור במצב זה. רוצו בקצב איטי יותר ב-10-15 שניות לק"מ מהקצב הרגיל שלכם וקצרו את האימון. לעתים במצבים כאלו הריצה פותחת את מעברי האוויר והסמפונות ומקלה על סימפטומים אלו. דאגו להיכנס ישר לאחר הריצה למקלחת חמה ונעימה ואל תישארו עם הבגדים הרטובים.

 
שפעת:
במידה וחליתם בשפעת והיא מלווה בסימפטומים של חום וכאבי שרירים – אל תרוצו. ריצה עם חום מסוכנת ורק תאריך את זמן ההתאוששות שלכם. הישארו בבית ותנוחו. אם אתם לוקחים אנטיביוטיקה – אסור לכם לרוץ!
ריצה מורידה את מוכנותה של מערכת החיסון שלנו ויכולתה "להילחם" בווירוסים וחיידקים – במיוחד לאחר אימון עצים ובמיוחד ב-24 שעות שלאחר אימון כזה. לאחר האימון היכנסו למקלחת חמה, התלבשו היטב, אכלו ושתו.
אל תיקחו סיכונים מיותרים, הישארו בבית כמה ימים שאתם צריכים.

 
כיצד לחזור לרוץ לאחר מחלה:
חכו עד שתרגישו טוב למשך יום שלם כלומר, אם קמתם בבוקר ואתם מרגישים שמצבכם הבריאותי השתפר, אין לכם כאבי שרירים או חום ואתם מרגשים נמרצים זהו סימן שאתם לקראת סיומה של המחלה – אל תרוצו ביום זה. קחו עוד יום חופש וחזרו לרוץ רק ביום למחרת.
זהו זה הגיע היום – חוזרים לרוץ: המחלה מאחוריכם, אל תנסו "לפצות" על הזמו האבוד, זה לא ילך. מערכת החיסון שלכם עדיין במצב ירוד על אף שאתם מרגישים טוב. בשלושת האימונים הבאים רוצו ריצות קצרות ואיטיות, הורידו בכ-20-30 אחוז מנפח הריצה ורוצו ב-10-15 ש'/ק' לאט יותר. תנו לגופכם לחזור בהדרגה!

 

 

זכרו תמיד שהגוף שלכם הוא כלי העבודה שלכם, הקשיבו לו!